آزمایش کراتینین Creatinine

به زبان ساده
🔴آزمایش کراتینین، که آزمایش کراتینین سرم هم نامیده میشود، برای بررسی عملکرد کلیه های شما استفاده میشود. (بررسی میزان کراتینین موجود در خون شما) آزمایش کراتینین از طریق ادرار هم انجام میشود.
کراتینین ، یک ماده زائد است که از تجزیه نوعی پروتئین به نام کراتین در فرآیند تجزیه طبیعی بافت عضلانی بوجود می آید و درحالیکه بدن آن را تولید میکند، وارد جریان خون میشود و از طریق کلیه ها فیلتر شده و با ادرار دفع میشود.
پس اگه میزان کراتینین در خون بالا باشد، احتمالا کلیه ی فرد دچار مشکل است.

افراد عضلانی،ورزشکاران جوان یا میانسال ممکن است کراتینین بیشتری در خون خود داشته باشند. (نسبت به افراد معمولی) کراتینین خون در افراد مسن کمتر از حد معمول است. نوزادان بسته به رشد عضلانی ، سطح نرمال آنها در حدود ۰/۲ یا بیشتر است. در افراد مبتلا به سوتغذیه ، کاهش شدید وزن و یا بیماری های طولانی مدت ، توده عضلانی با گذشت زمان کاهش می یابد و بنابراین ، سطح کراتینین آنها ممکن است کمتر از حد سن باشد.

سایر دلایل افزایش سطح کراتینین خون: برخی از داروها/سطح کراتینین سرم همچنین می تونه به طور گذرا بعد از مصرف مقدار زیادی گوشت در رژیم غذایی افزایش یابد./عفونت کلیه/رابدومیولیز (تجزیه غیر طبیعی عضله) و انسداد مجاری ادراری

تستهای تکمیلی
Creatinine clearance, Estimated glomerular filtration rate (eGFR), Albumin creatinine ration (ACR), Blood urea nitrogen (BUN), Cystatin C, Urine creatinine